Trusst 2 m (6.56 FT) Straight Section [CT290-420S]
SKU: CT290-420S
Backordered
Expected June 30, 2026
Key Highlights
  • Length: 2 m (6.56 ft)
  • Outer diameter tube: 2 in (50 mm)
  • Dimensions: 11.42 x 11.42 in (290 x 290 mm)v
  • Diagonal bracing: 0.75 in (20 mm)
Get Expert Help Before You Buy
Get fast answers on setup, compatibility, and system matching.
No pressure. Just real help.
Trusst CT-290 series 290 mm box truss is available in a variety of lengths from 0.25 m to 3 m (0.8 - 9.84 ft) to suit most design demands. All Trusst sticks are TUV certified and all Trusst items are fabricated by SLV certified welders and made from 6082-T6 alloy aluminum. Trusst products use a standard conical connection system which allows for quick assembly while maintaining sound structural stability. Trusst works seamlessly with other major brands that utilize the same conical connection.
CT290-420S Features:
• Includes connecting hardware.
• Carefully crafted by SLV-certified welders.
• Independently tested and TUV-certified for safety and uniformity.
• Manufactured from high-grade and lightweight aluminum which is easy for transportation and setup.
• Compatible with many Trusst accessories to create an astonishing and custom presentation.
• Available in many lengths for mobile entertainers, productions, nightclubs and retail stores.
Trusst CT290-420S Specifications
  • Length: 2 m (6.56 ft)
  • Centerpoint load: 4,568 lbs (2,072 kg)
  • Distributed load: 6,093 lbs (2,764 kg)
  • Wall thickness: 0.08 in (2 mm)