Show Solutions ST-2020-120 10' Long 20.5" x 20.5" Box Truss with Grade 8 Bolts
SKU: ST-2020-120
In Stock
Key Highlights
  • Compatible with industry standard plated truss bolt pattern.
  • 6061-T6 aluminum.
  • 20.5" x 20.5" Square box truss.
  • 2" outer diameter x 1/8" main chords.
Get Expert Help Before You Buy
Get fast answers on setup, compatibility, and system matching.
No pressure. Just real help.
The Show Solutions ST2020 20.5" x 20.5" Pro Series is the industry standard truss used by concert tours, production houses, and large scale staging companies. The main chord is made of a 2" outer diameter x 1/8" 6061-T6 aluminum tube. The bolt plates are compatible with industry standard bolt pattern.
Show Solutions ST-2020-120 10' Long 20.5" x 20.5" Box Truss Features:
  • 6061-T6 aluminum.
  • 1" outer diameter x 1/8" diagonals.
Show Solutions ST-2020-120 Product Specifications:
SKU: ST2020-120
Height: 10' (120") tall
Finish: Standard Silver
Each ST-2020-120 Retail Box Includes:
(1) Show Solutions ST-2020-120 10' Long 20.5" x 20.5" Box Truss