Show Solutions ST-1212-060-B Black Powder Coated 5' Long 12" x 12" Box Truss with Grade 8 Bolts
SKU: ST-1212-060-B
In Stock
Key Highlights
  • Compatible with industry standard plated truss bolt pattern.
  • 6061-T6 aluminum.
  • 12" x 12" Square box truss.
  • 2" outer diameter x 1/8" main chords.
Get Expert Help Before You Buy
Get fast answers on setup, compatibility, and system matching.
No pressure. Just real help.
The Show Solutions ST1212 12" x 12" Pro Series truss is designed and built to today's industry's standards used by lighting designers, fitness & ninja gyms, theme parks, houses of worship, concert tours, production houses, and large scale set-up companies. The main chord is constructed of 2" outer diameter x 1/8" 6061-T6 aluminum tubing. The plates are compatible with the industry standard bolt pattern.
Show Solutions ST-1212-060-B Black 5' Long 12" x 12" Truss Features:
  • 6061-T6 aluminum.
  • 12" x 12" Square box truss.
  • 1" outer diameter x 1/8" diagonals.
Show Solutions ST-1212-060-B Product Specifications:
SKU: ST-1212-060-B
Height: 5' (60") tall
Finish: Black Powder Coated
Each ST-1212-060-B Retail Box Includes:
(1) Show Solutions ST-1212-060-B Black Powder Coated 5' Long 12" x 12" Box Truss