RCF COMPACT-A-10 350W Passive Two-Way Professional Speaker
SKU: COMPACT-A-10
Backordered
Expected June 30, 2026
Key Highlights
  • 350 W power handling.
  • Up to 128 dB Sound Pressure Level.
  • 60-20000 Hz linear frequency response.
  • 1.75" Compression Driver.
Get Expert Help Before You Buy
Get fast answers on setup, compatibility, and system matching.
No pressure. Just real help.
COMPACT A 10 is a multipurpose two-way full-range professional speaker system, suitable for a wide range of applications, such as live sound reinforcement and stage monitoring as well as distributed sound systems for clubs or music venues. The combination of a 1.75" compression driver, 10" woofer, and the constant directivity True Resistive Waveguide produces coherent 100° x 60° coverage for the listening area with up to high SPL, distortion-free sound. The sleek and lightweight cabinet uses a special polypropylene composite material with an M-brace internal reinforcement, making it easy to carry and secure to install on a pole, flown-, wall-, or truss-mounted using the multiple rigging points and available accessories.
Elegant design aesthetics and RCF signature sound quality that delivers a supreme audio experience in any application, from restaurants and retail shops to clubs, corporate spaces and venues. Available in three sizes - starting from 10-inch to 15-inch woofers with excellent acoustic performance for both background and foreground music. Lightweight and powerful, RCF drivers are a true reference for high performance. All transducers are designed by RCF engineers in Italy for maximum reliability and perfectly matched components. The internal crossover frequency is set at a lower frequency than usual, resulting in a clear and accurate vocal reproduction with Dynamic Active Mosfet protection. The new 1.75" compression driver voice-coil design with Polyimide-Kapton dome features a new bonding technology and reinforced ribs making it 10 times more durable than previous designs. The redesigned phase plug increases sound clarity, enhancing transient response and improving coupling with the low-frequency transducer. Low-frequency transducer design gains more stability over higher currents, with less distortion, and is highly efficient in terms of heat dissipation. RCF quality control is very strict. These woofers are tested with a 200 hours continuous signal to stress the transducer at extreme levels.
RCF COMPACT-A-10 Passive Two-Way Speaker Features:
    • 350 W power handling.
    • 1.75" Compression Driver.
    • 10" High Power Woofer.
    • Robust composite material cabinet.
    • Steel full front grille.
    • Optional mounting accessories.
    • 2 x SPEAKON connectors.
RCF COMPACT-A-10 Product Specifications:
ACOUSTICAL SPECIFICATIONS
Frequency Response (-10dB): 60 Hz ÷ 20000 Hz
Max SPL @ 1m: 128 dB
Horizontal coverage angle: 100°
Vertical coverage angle: 60°
System Sensitivity: 97 dB
POWER SECTION
Amplification: Full Range
Nominal Impedance: 8 ohm
Power Handling: 350 W
Peak Power Handling: 1400 W PEAK
Recommended Amplifier: 700 W
Protections: Dynamic Active Mosfet
Crossover Frequencies: 1400 Hz
TRANSDUCERS
Compression Driver: 1.0", 1.75" v.c
Woofer: 10", 2.5" v.c
INPUT/OUTPUT SECTION
Input connectors: Speakon
Output connectors: Speakon
STANDARD COMPLIANCE
CE marking: Yes
PHYSICAL SPECIFICATIONS
Cabinet/Case Material: PP Composite
Hardware: 1 x M10 top qnd bottom
Handles: 1 top
Pole mount/Cap: Yes
Grille: Steel
Color: Black
SIZE
Height: 572.1 mm / 22.52 inches
Width: 329.9 mm / 12.99 inches
Depth: 310 mm / 12.2 inches
Weight: 16.2 kg / 35.71 lbs
SHIPPING INFORMATION
Package Height: 616 mm / 24.25 inches
Package Width: 370 mm / 14.57 inches
Package Depth: 390 mm / 15.35 inches
Package Weight: 18.2 kg / 40.12 lbs
Each COMPACT-A-10 Retail Box Includes:
(1) RCF COMPACT-A-10 350W Passive Two-Way Professional Speaker