ProX T-16RSS24WDST 16U Space Amp Rack Mount ATA Flight Case | 24" Depth | Includes 2x Side Tables and Casters
SKU: T-16RSS24WDST
Selling Fast
Key Highlights
  • 16U Space Front Load.
  • Includes 2x Folding Tables (Front/Back Lids.)
  • Professional Rackspace with 24" Rail to Rail Depth.
  • Standard 19" Mounting Rail Width.
Get Expert Help Before You Buy
Get fast answers on setup, compatibility, and system matching.
No pressure. Just real help.
The ProX T-16RSS24 16 space vertical amplifier rack case is the perfect storage solution offering conveniense and security for a wide variety of amplifiers, pro DJ mixers, effects and any other standard 19" rack-mountable pro audio/DJ/Network gear, and it comes with an extra deep 24" Rail-to-Rail depth. Built with a heavy-duty construction design and dual mounting rails, your equipment won't dislodge or slip, and strain on the rack ears will be minimized. These professional-grade products also include external spring-loaded handles and butterfly twist latches and padlock ready for added security. The rubber feet at the base will ensure maximum stability when stacking multiple units. The T-16RSS24 case is assembled with thicker 3/8" plywood for premium protection. In addition to the heavy-duty design and convenient features of the T-16RSS24, this case is a stylish, durable, and dependable product that will last a lifetime.
Note: Any pictured device is shown for reference only and not included.
ProX T-16RSS24WDST 16U Rack Mount Case Features:
    • 16U Space Front Load.
    • Front and Back Removable Lids.
    • Durable and solid rack rails.
    • ATA-300 Style Gig Ready Flight Road Case.
    • 2 Recessed spring action handles per side.
    • Easy locking fit and tongue.
    • Heavy duty and powerful steel ball corners.
    • Industrial strength latches and rubber feet.
    • Dual anchor rivets.
    • Laminated 3/8" 9mm plywood.
    • 2.5" Front/Rear Door Depth.
    • Includes mounting hardware and padlocks.
    • 4 Heavy Duty 4" Casters for mobility (Two are locking.)
ProX T-16RSS24WDST Product Specifications:
To Fit:
Standard Amp rack modules requiring more depth. This case has a 24" Rail-to-Rail depth.
Dimensions:
31.00"L x 20.50"W x 30.00"H
Weight: 76.00 lbs
Shipping Dimensions:
33.00"L x 23.00"D x 32.00"H
Shipping Weight: 85.00 lbs
UPC:
Each T-16RSS24WDST Retail Box Includes:
(1) ProX T-16RSS24WDST 16U Space Amp Rack Mount ATA Flight Case with Casters | 24" Depth