SKU: MPM-1000UHEADPK
Backordered
Expected June 30, 2026
Key Highlights
  • Condenser microphone with USB output.
  • Perfect for DAW recording or podcasting applications.
  • Extended frequency response and low self-noise.
  • High speed analog to digital converter.
Get Expert Help Before You Buy
Get fast answers on setup, compatibility, and system matching.
No pressure. Just real help.
Marantz Professional MPM-1000U USB Condenser Microphone Features:
  • Solid construction.
Marantz Professional MPM-1000U Specifications:
Element: Back electret condenser
Element diameter: 14mm
Frequency response: 20–17,000Hz
Sensitivity: -34dB ± 2dB (0dB = 1V/Pa @ 1kHz)
Output: USB
A-D converter: 48kHz / 16-bit sampling rate
Output impedance: 100Ω ± 30% (at 1kHz)
Load impedance: >1kΩ
Self noise: 16dBA
Max. SPL: 132dB (at 1kHz <1% THD)
Signal to Noise ratio: 78dB
This Package Includes:
(1) Marantz Professional MPM-1000U USB Condenser Microphone for DAW Recording or Podcasting
(1) USB Cable
(1) Mic Clip
(1) Clutch CL-MB100PK Tripod Microphone Boom Stand
(1) Microphone Stand Clip
(1) Durable Mic Stand Carry Bag
(1) Gator RI-POPFILTER Rok-It Single Layer Microphone Pop Filter with Clamp Mount
(1) Set of: Performance DJ Headphones with Adapter
(1) Clutch CL-HPB007 Headphone Gear Bag
(5) 8" Reusable Hook and Loop Cable Ties