LD Systems LDS-ICOA15ABTW 15" Loudspeaker - White 2-Pack - Open Box Mint
SKU: LDS-ICOA15ABTW-IO2
In Stock | Free Shipping
Key Highlights
  • A genuine all-rounder for full-range, satellite and monitor applications.
  • 128 dB max. SPL and 1200 W peak power.
  • Horn-loaded woofer.
Get Expert Help Before You Buy
Get fast answers on setup, compatibility, and system matching.
No pressure. Just real help.
This full-range loudspeaker impresses with its outstanding sound, even at low frequencies. The ICOA 15 a BT W A by LD Systems is a genuine all-rounder that offers unparalleled features for its class. Its coaxial design, rotating, BEM-optimised CD horn and extensive and precisely calibrated DynX DSP presets make this powered 15" loudspeaker exceptionally flexible. The outstanding bass reproduction from the horn-loaded woofer makes the LD ICOA 15 A BT W the ideal choice for musicians, bands, entertainers and dance schools. It also allows DJs to play sets without the need for a subwoofer. Deployed vertically, the speaker impresses as a satellite; horizontally, it's excellent in suspended systems or as a floor monitor. The efficient class-D power amplifier delivers 128 dB max. SPL and 1200 W peak performance. Especially the version with white housing and white front grille blends discreetly and unobtrusively into almost any environment.
Drawing on DynX DSP technology by LD Systems, the speaker delivers perfect performance with maximum clarity and power under all conditions. 4 presets, a 3-band EQ and a delay function facilitate optimal adjustment of the sound to the venue conditions. The 2 line/mic input channels with individual gain controllers, plus mono mix output, allow a variety of signal sources to be connected. Thanks to its shock-resistant front grille and ideal 55° tilt angle, the LD ICOA 15 A BT W is also outstanding as a floor monitor. Placed vertically, the 36 mm dual tilt stand attachment offers the choice of a 0° or 5° tilt angle for optimally adapting the system to the local acoustic environment. Extensive and smart accessories for installation and transport are optionally available. 4 aluminium handles with an ergonomic rubber surface provide optimal grip when carrying the speaker.
LD Systems LDS-ICOA15ABTW 15" Loudspeaker Features:
  • Horn-loaded woofer.
  • DynX DSP with 4 presets, 3-band EQ and delay function.
  • 36 mm dual tilt stand attachment with 0° and 5° tilt angle, 55° monitor angle with sturdy stand.
  • 6 x M10 flying points.
  • Shock-resistant front grille for optimal protection of the speaker.
  • 4 aluminum grips with ergonomic, rubber surface.
  • Extensive, optionally available accessories for installation and transport.
LD Systems LDS-ICOA15ABTW Product Specifications:
Product typePA loudspeaker
TypePowered
ColorWhite (RAL 9003)
Bluetooth Audio DecoderBluetooth 4.0
Low/mid driver dimensions15"
Woofer size381 mm
Woofer magnetFerrite
Woofer brandCustom-made
HornBEM optimized CD Horn
HF driver dimensions1"
HF driver size25.4 mm
HF driver magnetFerrite
HF driver brandCustom-made
HF driver voice coil1.4"
HF driver voice coil34 mm
AmplifierClass D
Dispersion (H x V)90° x 50°
RMS300 W
Peak power1200 W
Frequency response48 - 20000 Hz
Crossover frequency kHz2 kHz
Max. SPL (peak)128 dB
Protection circuitsMultiband limiter, over voltage, over-current, thermal overload
Controls2 x gain, On / off switch, Rotary/push encoder
IndicatorsLC display
Mic/ line inputs2
Mic-/ Line Input Connectors6.3 mm jack Combination sockets (symmetrical), XLR
Line inputs1
Line input connectors3.5 mm TRS
Line outputs1
Line output connectorsXLR
Operating voltageSMPS
Power consumption150 W
Ambient temperature (in operation)0 - 40 °C
Operating voltage100 V AC - 240 V AC, 50 - 60 Hz
Relative Humidity< 80 %, not condensing
FuseT4AL 250 V
Cabinet materialPolypropylene
Cabinet constructionBass Reflex
Mounting36mm flange (0°, 5°), 6 x M10 flying points
Monitor angle55 °
Width416 mm
Height695 mm
Depth415 mm
Weight24.3 kg
Accessories (included)Power cord
This Package Includes:
(2) LD Systems LDS-ICOA15ABTW Powered 15" Full Range Coaxial Loudspeakers with Bluetooth - White