LD Systems LDS-ESUB18AG3 STINGER 18 A G3 Powered 18" Bass-Reflex PA Subwoofer
SKU: LDS-ESUB18AG3
Backordered
Expected June 30, 2026
Key Highlights
  • Active 18" bass reflex PA subwoofer.
  • High-efficiency 800 watts RMS digital power stage and 135 dB max. SPL.
  • 18" custom design woofer for extended low end down to 35 Hz.
  • DynX DSP technology for distortion-free performance.
Get Expert Help Before You Buy
Get fast answers on setup, compatibility, and system matching.
No pressure. Just real help.
Engineered for rock-solid reliability day in, day out this active subwoofer is a truly professional performer. With built-in presets for quick system integration and a variety of cardioid array configurations it is completely user-friendly. The STINGER SUB 18 A G3 is powered by high efficiency Class D amplification with a giant 800 watts RMS output. It drives a custom designed 18" woofer delivering a huge bottom end with terrific punch and excellent definition.
The STINGER SUB 18 A G3 incorporates LD Systems' proprietary DynX DSP technology to ensure top-level performance and pristine, distortion-free bass reproduction at all times. Designed to be a real workhorse throughout, the well-braced bass reflex enclosure is constructed for horizontal and vertical orientation. It is made of rigid 18 mm birch ply and coated with ultra tough polyurea for extraordinary strength and durability. Sporting a steel front grille, M20 threaded pole insert, stacking recesses and ergonomic handles the STINGER 18 A G3 is an attractively priced choice for truly professional sound reinforcement. A large selection of accessories facilitate live and installed applications.
LD Systems LDS-ESUB18AG3 STINGER 18 A G3 18" Subwoofer Features:
  • 80, 100 and 120 Hz low pass presets.
  • Cardioid subwoofer array presets.
  • Horizontal or vertical placement.
  • 18 mm birch ply cabinet with ultra rugged polyurea finish.
  • Ergonomic handles and stacking recesses for easy transport and setup.
  • Shock-resistant front grill provides maximum speaker protection.
  • Insert for M20 threaded poles.
  • Smart transport accessories.
LD Systems LDS-ESUB18AG3 Product Specifications:
Product typePA subwoofer
Typeactive
Low/mid driver dimensions18 "
Woofer size457.2 mm
Woofer magnetFerrite
Woofer brandCustom-made
Woofer voice coil4 "
Woofer voice coil (mm)101.6 mm
AmplifierClass D
RMS800 W
Peak power1600 W
Frequency response35 - Low-Pass Hz
Max. SPL (peak)135 dB
Protection circuitsDC, limiter, over voltage, short circuit
Input impedance30000 Ohm(s)
Input sensitivity0.3 V
ControlsMain level, Mode
IndicatorsLimit, Mode, On, Protect (protection circuit engaged), Signal
Line inputs2
Line input connectors6.3 mm jack, XLR
Line outputs2
Line output connectorsXLR
Operating voltage100 - 120 V / 50 - 60 Hz or 200 - 240 V / 50 - 60 Hz (automatic switching), SMPS
Power consumption (max.)600 W
Operating Temperature0 - 40 °C
Relative Humidity< 80% (non-condensing)
Cabinet material18 mm Plywood
Cabinet surfacePolyurea
Cabinet constructionBass Reflex
Width677 mm
Height547 mm
Depth740 mm
Weight42.6 kg
Each LDS-ESUB18AG3 Retail Box Includes:
(1) LD Systems LDS-ESUB18AG3 STINGER 18 A G3 Powered 18" Bass-Reflex PA Subwoofer