SKU: GFW-UTL-CART52AT
In Stock | Free Shipping
Key Highlights
  • Rugged 10.25"/260mm Rear Tires for Travel Over Gravel, Grass & Other Rough Terrains.
  • 8"/203mm Locking Front Casters with No-Flutter Design and Durable, Long-Lasting Tread Prevent Unwanted Noise & Cart Wobble.
  • Heavy-Duty Welded Steel Frame with Non-Skid Grip Tape Surface.
  • Transforms into Eight Different Configurations for Carrying a Wide Variety of Equipment.
Get Expert Help Before You Buy
Get fast answers on setup, compatibility, and system matching.
No pressure. Just real help.
All-terrain folding multi-utility cart with 30-52" extension & 500 lbs. load capacity.
Gator Cases GFW-UTL-CART52AT Cart Features:
    • Non-Pneumatic Tires for Hassle-Free Operation.
    • Tightening Knobs & Spring Clip Safely Secure Cargo Platform Length.
    • Cargo Platform Length Extends from 30"/762mm to 52"/1321mm.
    • Max Load Capacity: 500 lbs./226.8 kg.
    • Equipped with Stair Climbers & Folding Handles for Easy Transport.
    • Exterior Dimensions (Compact & Collapsed): 36"/914mm (L) x 18"/457mm (W) x 10.75"/273mm (H). Net Weight: 29 lbs./13.15 kg.
Gator Cases GFW-UTL-CART52AT Product Specifications:
Dimensions:
Max Height: 19.25"
Weight Capacity: 500
Ext Width: 34.5"
Ext Height: 13.5"