SKU: EVID-S12.1B
Backordered
Expected June 30, 2026
Key Highlights
  • High-excursion 12" woofer with dual voice coil to accommodate L & R channels.
  • 200 W power handling provides for 127 dB maximum SPL (133 dB Peak.)
  • Crossover input panel included.
Get Expert Help Before You Buy
Get fast answers on setup, compatibility, and system matching.
No pressure. Just real help.
The EVID-S12.1 subwoofer, from Electro-Voice, is a compact, high-performance, 12" (305 mm) woofer loudspeaker with outstanding performance for the most demanding professional and commercial sound applications. Designed and engineered for use in background and foreground music, and sound reinforcement applications, the EVID-S12.1 is the ideal solution for indoor and outdoor applications, such as restaurants, bars, patios, retail, fitness clubs, hospitality, theme parks, leisure venues, and others.
The 12" high-excursion woofer, with its dual voice-coil design, enables both the left and right channels to feed into the speaker while providing crossed-over outputs for up to 4 satellite speakers at the same time.
Electro-Voice EVID-S12.1 12" Black Subwoofer Cabinet Features:
Electro-Voice EVID-S12.1B Specifications:
Frequency Responce (-10 dB)40 Hz – 140 Hz
Sensitivity104 dB
Max SPL127 dB
Coverage Angle (H x V)-
Power Handling200 W
Low ZYes
Nominal Impedance8 Ω
Input Transformer (70 V / 100 V)-
Transformer Taps-
LF Transducer12 inch (305 mm)
HF Transducer-
ConnectorsSpring loaded
Environmental-
ColorBlack (RAL 9004)
Dimensions (H x W x D)413 x 584 x 303 mm (16.3 x 23 x 12 in)