Electro-Voice EVID-S12.1B Specifications:
| Frequency Responce (-10 dB) | 40 Hz – 140 Hz |
| Sensitivity | 104 dB |
| Max SPL | 127 dB |
| Coverage Angle (H x V) | - |
| Power Handling | 200 W |
| Low Z | Yes |
| Nominal Impedance | 8 Ω |
| Input Transformer (70 V / 100 V) | - |
| Transformer Taps | - |
| LF Transducer | 12 inch (305 mm) |
| HF Transducer | - |
| Connectors | Spring loaded |
| Environmental | - |
| Color | Black (RAL 9004) |
| Dimensions (H x W x D) | 413 x 584 x 303 mm (16.3 x 23 x 12 in) |