Electro-Voice ELX200-18SP 18" Powered Subwoofer
SKU: ELX200-18SP-US
More on the Way
Expected June 30, 2026
Key Highlights
  • High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 129 dB peak SPL utilizing ultraefficient, high-sensitivity transducer designed and engineered by EV.
  • System reliability verified with over 500 hours of abuse and endurance testing.
Get Expert Help Before You Buy
Get fast answers on setup, compatibility, and system matching.
No pressure. Just real help.
ELX200-18SP features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 132 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (18-inch EVS-18L woofer). Powered subwoofer models allow easy setup via three presets (Music, Live, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure. ELX200 powered models are ideal for portable and installed applications, with lightweight and compact 15-mm wood enclosures, integrated M20 threaded pole polemount plate, and two-handle design for easy lifting. The new QuickSmart Mobile wireless control and monitoring application, using Bluetooth Low Energy (BTLE) technology, allows intuitive system control, configuration and monitoring of up to six powered ELX200 loudspeakers simultaneously. Receive alerts when your system is being overdriven, and control your system while in front of your speakers, not behind. Bluetooth is available in select countries.
* Bluetooth is available in select countries.
**All are available in powered and passive versions.
Electro-Voice ELX200-18SP Features:
Electro-Voice ELX200-18SP Specifications:
Available Color Black
Connector Type (2) XLR/TRS combo jacks and (2) XLR link outputs
Depth 574 mm / 22.5"
Enclosure Material 15 mm plywood with EVCoat
Family ELX200
Frequency Range (-10 dB) 40 Hz – 145 Hz
Frequency Response (-3 dB) 47 Hz – 105 Hz Hz
Grill 18 AWG steel with powdercoat
Height 600 mm / 23.3"
LF Transducer EVS-18L 457 mm (18 in)
Low Pass Frequency Adjustable: 80 Hz, 100 Hz, 120 Hz, 150 Hz
Max. SPL/1m (calc) 132 dB
Power Consumption 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.8A
Power Rating 1200 W
Powered or Passive Powered
Shipping Weight 33.1 kg / 73 lbs.
Speaker Type Subwoofer
Weight Net 29 kg / 64 lbs.
Width 507 mm / 20"
Woofer Size 18 inch
Each ELX200-18SP Retail Box Includes:
(1) Electro-Voice ELX200-18SP 18" Powered Subwoofer