Electro-Voice ELX200-15P-W 15" 2-Way Powered Speaker in White
- High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 130 dB peak SPL utilizing transducers designed and engineered by EV.
- System reliability verified with over 500 hours of abuse and endurance testing.
Get fast answers on setup, compatibility, and system matching.
✔ No pressure. Just real help.
Your request was saved successfully.
* Bluetooth is available in select countries.
**All are available in powered and passive versions.
Electro-Voice ELX200-15P-W 15" White Powered Speaker Features:
Electro-Voice ELX200-15P-W Specifications:
| Available Color | White |
| Connector Type | (1) Stereo RCA Input, (2) XLR/TRS combo jack, and (1) XLR |
| Coverage (Nominal -6 dB) H | 90 ° |
| Coverage (Nominal -6 dB) V | 60 ° |
| Crossover Frequency | 1600 Hz |
| Depth | 384 mm / 15.5" |
| Enclosure Material | Polypropylene Composite |
| Family | ELX200 |
| Frequency Range (-10 dB) | 48 Hz – 19 kHz |
| Frequency Response (-3 dB) | 55 Hz – 16 kHz Hz |
| Grill | 18 AWG steel with powdercoat |
| Height | 710 mm / 27.9" |
| HF Transducer | DH-1C 1-inch titanium compression driver |
| LF Transducer | EVS-15M 381 mm (15 in) |
| Max. SPL/1m (calc) | 132 dB |
| Power Consumption | 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.8A |
| Power Rating | 1200 W |
| Powered or Passive | Powered |
| Shipping Weight | 21.8 kg / 48.1 lbs. |
| Speaker Type | Full-Range |
| Suspension | (3) M10 suspension points |
| Weight Net | 18.9 kg / 41.7 lbs. |
| Width | 423 mm / 16.8" |
| Woofer Size | 15 inch |
Each ELX200-15P-W Retail Box Includes:
(1) Electro-Voice ELX200-15P-W 15" 2-Way Powered Speaker in White