Electro-Voice ELX200-15P-W 15" 2-Way Powered Speaker in White
SKU: ELX200-15P-W
In Stock | Free Shipping
Key Highlights
  • High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 130 dB peak SPL utilizing transducers designed and engineered by EV.
  • System reliability verified with over 500 hours of abuse and endurance testing.
Get Expert Help Before You Buy
Get fast answers on setup, compatibility, and system matching.
No pressure. Just real help.
ELX200-15P features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 132 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (15-inch EVS-15M woofer coupled with a DH-1C 1-inch titanium compression driver). Powered full-range models allow easy setup via four presets (Music, Live, Speech, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure. ELX200 powered models are ideal for portable and installed applications, with lightweight and durable polypropylene enclosures, three M10 threaded mounting points and the proven ZLX handle design for easy lifting.The new QuickSmart Mobile wireless control and monitoring application, using Bluetooth Low Energy (BTLE) technology, allows intuitive system control, configuration and monitoring of up to six powered ELX200 loudspeakers simultaneously. Receive alerts when your system is being overdriven, and control your system while in front of your speakers, not behind. Bluetooth is available in select countries.
* Bluetooth is available in select countries.
**All are available in powered and passive versions.
Electro-Voice ELX200-15P-W 15" White Powered Speaker Features:
Electro-Voice ELX200-15P-W Specifications:
Available Color White
Connector Type (1) Stereo RCA Input, (2) XLR/TRS combo jack, and (1) XLR
Coverage (Nominal -6 dB) H 90 °
Coverage (Nominal -6 dB) V 60 °
Crossover Frequency 1600 Hz
Depth 384 mm / 15.5"
Enclosure Material Polypropylene Composite
Family ELX200
Frequency Range (-10 dB) 48 Hz – 19 kHz
Frequency Response (-3 dB) 55 Hz – 16 kHz Hz
Grill 18 AWG steel with powdercoat
Height 710 mm / 27.9"
HF Transducer DH-1C 1-inch titanium compression driver
LF Transducer EVS-15M 381 mm (15 in)
Max. SPL/1m (calc) 132 dB
Power Consumption 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.8A
Power Rating 1200 W
Powered or Passive Powered
Shipping Weight 21.8 kg / 48.1 lbs.
Speaker Type Full-Range
Suspension (3) M10 suspension points
Weight Net 18.9 kg / 41.7 lbs.
Width 423 mm / 16.8"
Woofer Size 15 inch
Each ELX200-15P-W Retail Box Includes:
(1) Electro-Voice ELX200-15P-W 15" 2-Way Powered Speaker in White