Electro-Voice ELX200-15P 15" 2-Way Powered Speaker
SKU: ELX200-15P-US
Backordered
Expected June 30, 2026
Key Highlights
  • High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 130 dB peak SPL utilizing transducers designed and engineered by EV.
  • System reliability verified with over 500 hours of abuse and endurance testing.
Get Expert Help Before You Buy
Get fast answers on setup, compatibility, and system matching.
No pressure. Just real help.
ELX200-15P features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 132 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (15-inch EVS-15M woofer coupled with a DH-1C 1-inch titanium compression driver). Powered full-range models allow easy setup via four presets (Music, Live, Speech, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure. ELX200 powered models are ideal for portable and installed applications, with lightweight and durable polypropylene enclosures, three M10 threaded mounting points and the proven ZLX handle design for easy lifting.The new QuickSmart Mobile wireless control and monitoring application, using Bluetooth Low Energy (BTLE) technology, allows intuitive system control, configuration and monitoring of up to six powered ELX200 loudspeakers simultaneously. Receive alerts when your system is being overdriven, and control your system while in front of your speakers, not behind. Bluetooth is available in select countries.
* Bluetooth is available in select countries.
**All are available in powered and passive versions.
Electro-Voice ELX200-15P Features:
Electro-Voice ELX200-15P Specifications:
Available ColorBlack
Connector Type(1) Stereo RCA Input, (2) XLR/TRS combo jack, and (1) XLR
Coverage (Nominal -6 dB) H90 °
Coverage (Nominal -6 dB) V60 °
Crossover Frequency1600 Hz
Depth384 mm / 15.5"
Enclosure MaterialPolypropylene Composite
FamilyELX200
Frequency Range (-10 dB)48 Hz – 19 kHz
Frequency Response (-3 dB)55 Hz – 16 kHz Hz
Grill18 AWG steel with powdercoat
Height710 mm / 27.9"
HF TransducerDH-1C 1-inch titanium compression driver
LF TransducerEVS-15M 381 mm (15 in)
Max. SPL/1m (calc)132 dB
Power Consumption100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.8A
Power Rating1200 W
Powered or PassivePowered
Shipping Weight21.8 kg / 48.1 lbs.
Speaker TypeFull-Range
Suspension(3) M10 suspension points
Weight Net18.9 kg / 41.7 lbs.
Width423 mm / 16.8"
Woofer Size15 inch
Each ELX200-15P Retail Box Includes:
(1) Electro-Voice ELX200-15P 15" 2-Way Powered Speaker