DAS Action-S18 Action 500 Series 18" Passive Bass-Reflex Subwoofer
SKU: ACTION-S18
In Stock
Key Highlights
  • Passive subwoofer system.
  • Birch plywood enclosure.
  • Durable ISO-Flex paint to withstand the most demanding environments.
  • Recommended processor: DSP-226.
Get Expert Help Before You Buy
Get fast answers on setup, compatibility, and system matching.
No pressure. Just real help.
ACTION-S18 is a passive, direct radiation subwoofer system composed of a single 18FW4 speaker with a 3" coil and 20 mm winding depth, double layer and sandwich to boost system power, as well as a new forced convection circuit that works to reduce the effects of coil heating, improving the system's overall performance as a result.
DAS Action-S18 18" Subwoofer Features:
  • Passive subwoofer system.
  • Birch plywood enclosure.
  • Recommended amplifier: PA series.
DAS Action-S18 Specifications:
RMS Power Handling600 W
Peak Power Handling2400 W
Frequency Range (-10 dB)33 Hz -160 Hz
Nominal Impedance8 ohms
On-axis Sensitivity 1 W / 1 m96 dB SPL
Rated Peak SPL at 1 m133 dB
Enclosure MaterialBirch Plywood
Color/FinishBlack/ISO-flex paint
Connectors2 x NL4 SpeakON
Dimensions (H x W x D)718 x 540 x 670 mm
28.3 x 21.3 x 26.4 in
Weight40.5 kg (89.1 lb)
Each Action-S18 Retail Box Includes:
(1) DAS Action-S18 Action 500 Series 18" Passive Bass-Reflex Subwoofer